טלפון: 03-644-3-777  אימייל: info@logos.co.il

מצוקה בפייסבוק

בעקבות לחץ מאסיבי בבריטניה, הודיעה הרשת החברתית כי תוסיף כפתור מצוקה (בשלב זה באנגליה בלבד) עבור הגולשים הצעירים בגילאי 13-18.

אונס ורצח של נערה בת 17

בפייסבוק כבר הבינו מזמן שהגבלת הגילאים הכרוכה בפתיחת חשבון אינה ריאלית וכל ילד יכול להירשם עם תאריך לידה מזויף ולפתוח פרופיל משלו. רישום חופשי ללא אפשרות אפקטיבית של פיקוח הביא למצב בו קטינים משתמשים ברשת ומוצאים את עצמם חשופים ללא אפשרות הגנה, לסוטים ושאר עבריינים המנצלים את תמימותם לשלל מטרות בלתי חוקיות.

באנגליה, השימוש לרעה בפייסבוק עלה לכותרות כאשר קטינה בת 17, בשם אשלי הול, נחטפה,נאנסה ונרצחה ע"י אדם שהתחזה לנער בפייסבוק.

דיווח בזמן אמת

המקרה הנ"ל העלה את נושא ההגנה על הקטינים הגולשים ברשת החברתית והופעל לחץ גדול על פייסבוק לשלב בתוכה לחצן מצוקה אשר ידווח בצורה מיידית על הפעילות הבעייתית המתרחשת (התעללות או בריונות) למרכז הבריטי לניצול ילדים, ולפייסבוק עצמה.

הלחץ על פייסבוק להוסיף את הלחצן החל כבר בנובמבר בשנה שעברה, אולם רק ביולי השנה נכנעה הרשת החברתית ללחץ הציבורי הרחב והודיעה שתשלב את לחצן המצוקה (פיצ'ר שכבר הוכנס קודם לכן גם במייספייס ובבו בעקבות הלחץ הנ"ל)

עד שנכנעה ללחץ, ניסתה פייסבוק לטעון שמערכת הדיווח שלהם כנגד התופעות הנ"ל יעילה מספיק ואינה מצריכה שילוב של אפליקציה מיוחדת. מאוחר יותר, התקפלה הרשת החברתית עוד קצת והודיעה באפריל על הקמת מרכז הדרכה לגלישה בטוחה ביחד עם גופים נוספים.

איך זה עובד

הלחצן מתווסף לפייסבוק באמצעות התקנת אפליקציה בשם  ClickCEOP. ניתן להוסיף אותה בתור טאב נוסף, או להוסיף אותה למועדפים. לחיצה על הכפתור תאפשר לדווח בזמן אמת לארגון CEOP, המיועד להגן על ילדים ולהדריך אותם בסכנות האורבות להם במרחב הווירטואלי.

לחיצה על הכפתור תאפשר לילד שתי אופציות:

  • הגשת תלונה מיידית.
  • מעבר להסברים נוספים בנוגע לבטיחות וזהירות בעת גלישה ברשת.

ומה קורה בישראל בתחום הזה?

לא הרבה. השירות הנ"ל זמין כעת רק באנגליה והוא רלבנטי רק לדוברי אנגלית בלבד. המועצה לשלום הילד הילד מנסה לשלב בארץ פיצ'ר דומה למה שהושק בבריטניה.

עד שיושק שירות דומה, יכולים הילדים ובני הנוער להיעזר באתרים הקיימים בנושא זה דוגמת "גלישה בטוחה ברשת" (שהוקם ע"י המשטרה, משרד החינוך ומוסדות נוספים), והאתר שהקימה עמותת אשנ"ב העוסק גם הוא בנושא זה.

התקשרו עכשיו