טלפון: 03-644-3-777  אימייל: info@logos.co.il

המדריך לתמונות באינטרנט

[box type="shadow"]למצוא תמונות לשימוש חוקי באינטרנט זה משימה לא פשוטה, ודורשת הבנה וסבלנות. בפוסט הזה נשתף בכלים ובמקורות למציאת תמונות איכותיות לשימוש פרטי ומסחרי באתר ובפרויקטים אינטרנטיים.[/box]

 מה זה בכלל זכויות יוצרים

לכל יצירה, בין אם היא תמונה, טקסט, צ1234יור, שיר, מנגינה או שרטוט יש יוצר. היוצר נהנה מהכנסות במידה ויצירתו מהווה מכשיר להכנסת כספים, ומהגנה מכך שלא יעשה שימוש לא מורשה ביצירה ללא קבלת רשות. ההגנה על זכויות היוצרים היא בינלאומית, ובניגוד לדעה הרווחת אין צורך לרשום את היצירה על מנת ליהנות מהגנה על זכויות היוצרים. חוק זכויות היוצרים הישראלי משנת 2007 מגדיר מתי מותר ואסור השימוש ובאילו תנאים. כשאנחנו באים לייצר תוכן באינטרנט, בין אם מדובר על אתר, פרסומת או אפילו פוסט בפייסבוק, אנחנו חייבים לקחת בחשבון שאנחנו לא מסתכנים בהפרה של זכויות יוצרים ובפגיעה בקניין רוחני של אדם אחר. מעבר לעניין המוסרי, תביעה על פגיעה בזכויות יוצרים יכולה להגיע לסכומים נכבדים של כסף…

 

תמונה שווה אלף מלים, ואלפי שקלים

גם בעולם בו התוכן הוא המלך, שימוש בתמונה טובה יכולה להעצים את המסר, ובמקרים מסוימים אף להחליפו לחלוטין. אין איש אינטרנט שבשלב כזה או אחר בקריירה שלו מצא עצמו מחפש תמונות לשימוש. גוגל מספקים אפשרות חיפוש נפרדת לתמונות, אבל אחד הדברים המסוכנים ביותר הוא פשוט להשתמש בתמונה שהורדה באמצעות קליק ימני לאחר חיפוש בגוגל תמונות! גוגל מאתרים את התמונות באתרים מרחבי הרשת, ללא כל אבחנה בתנאי השימוש ואם קיים רישיון או לא. כאמור, שימוש ללא אישור יכול לעלות לנו הרבה כסף.

סוגי רשיונות

הרשת מלאה במאגרי תמונות להורדה. לכל תמונה צריך להופיע רשיון המפרט את תנאי השימוש. גם אם קנינו תמונה, עלינו לוודא שמותר לנו לפרסם אותה באתר מסחרי, שמותר לנו לערוך אותה ובאילו תנאים. ישנם יוצרים הדורשים פרסום קרדיט ליוצר, עם או בלי לינק לאתר המקור. ישנם יוצרים המאשרים שימוש רק בתמונה המקורית, ללא זכויות עיבוד או עריכה. וישנם יוצרים המאשרים שימוש חופשי לאתרי תוכן, אך אוסרים על שימוש מסחרי מכל סוג שהוא. במקרה כזה התמונה יכולה להופיע כחינמית, אך באותיות הקטנות ירשם שהיא אכן חינמית, למטרות לא מסחריות- Non-Commercial Use. למעשה בעל הזכויות מרשה לסטודנט להכין מצגת ללימודים,אבל לא מרשה לכם לפרסם את התמונה באתר שיכניס לכם כסף.

הפיתרון הקל הוא לחפש במאגרי תמונות מסוג  Commercial Use, No Credit. אתרים מסוג זה קיימים בחינם או בתשלום סמלי כמו דולר לתמונה, עם גרסת פרימיום או בלעדיה, ומבטיחים שכל התמונות שהורדו משם אינן דורשות קרדיט, מורשות לשימוש מסחרי ולמעשה אינן מוגנות בזכויות יוצרים. המהדרין יחפשו אתרים ותמונות מסוג Royalty Free, ללא קרדיט, שלמעשה מלאים בתמונות שיוצריהם ויתרו על זכויות היוצרים שלהם. בכל מקרה חשוב לקרוא ולשמור את מסמך הרישיון.

 מאגרי תמונות בחינם

להלן רשימה חלקית של אתרים בהם אפשר למצוא תמונות לשימוש חופשי:

  • sxc.hu
  • search.creativecommons.org
  • pixabay.com
  • deathtothestockphoto.com
  • lifeofpix.com

חשוב להקפיד ולקרוא את הרישיון ולא לעשות טעויות!

שני אתרים בהם אפשר לרכוש תמונות איכותיות בדולר:

  • canva.com – מאפשר לערוך ולייצר חמרים גרפיים
  • dollarphotoclub.com

* הכותב הינו מומחה לשיווק באינטרנט ואינו מתמחה בדיני קניין רוחני. על המשתמש לבדוק בעצמו זכויות שימוש בחומרים בהם הוא הוא בוחר להשתמש, ואין באמור לעיל משום מתן רשות שימוש בתכנים או ייעוץ משפטי.

התקשרו עכשיו